Czekasz na szczepienie w punkcie szczepień? Pamiętaj o dystansie i maseczkach
Trwają szczepienia przeciw COVID-19. Punkty szczepień robią wiele, aby czekanie na przyjęcie preparatu było maksymalnie bezpieczne. Sporo zależy również od nas samych. Trzymajmy dystans, nośmy maseczki i przychodźmy na umówioną godzinę szczepienia.
Przypominamy kilka prostych zasad, dzięki którym czekanie na przyjęcie szczepionki będzie bezpieczne dla nas samych, innych pacjentów oraz personelu punktu szczepień.
Zadbaj o punktualność
Znasz termin i godzinę szczepienia? Przyjdź do punktu szczepień 15 minut przed wyznaczonym czasem. Każdy pacjent zna dokładny dzień i godzinę szczepienia. Wszystko po to, aby w punkcie szczepień nie gromadziło się więcej osób, niż jest to konieczne. Nie musisz czekać na szczepienie już na godzinę lub dwie przed swoim terminem. Niepotrzebnie narażasz się na większy stres i stanie w kolejce.
Trzymaj dystans
Zachowuj bezpieczną odległość od innych osób. Przynajmniej 1,5 metra.
Noś maseczkę
Traktuj maseczkę, jak obowiązkowy element ubioru, bez którego nie wychodzisz z domu. Pamiętaj, aby maseczka była założona prawidłowo, czyli zakrywała usta i nos. Tylko w ten sposób zapewnia Ci właściwą ochronę i ogranicza ryzyko zakażenia koronawirusem.
Myj i dezynfekuj ręce
Przed wejściem do punktu szczepień zdezynfekuj ręce. Pamiętaj o tym także po szczepieniu i po powrocie do domu. Myj ręce dokładnie, mydłem i wodą. Przynajmniej przez pół minuty.
Słuchaj poleceń personelu punktu szczepień
Zachowaj się odpowiedzialnie i zawsze stosuj się do poleceń personelu punktu szczepień.
- Jeśli pada prośba o zwiększenie dystansu między osobami czekającymi na szczepienie – zrób to.
- Jeśli personel prosi o zakrywanie ust i nosa maseczką – zrób to.
- Jeśli przed wejściem do punktu szczepień lub gabinetu należy zdezynfekować ręce – zrób to.
Personel przypomina o tych regułach dla Twojego i własnego dobra.
Stosowanie zasad reżimu sanitarnego zwiększa Twoje bezpieczeństwo i zmniejsza transmisję wirusa. Nie bagatelizuj zagrożenia, bądź odpowiedzialny za siebie i innych.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia