O pogodzie

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z podstawowymi stronami internetowymi, które umożliwiają obserwację pogody.

Istotnym elementem codziennej aktywności jest wiedza na temat możliwych zmian pogody w ciągu następnych kilku/kilkunastu godzin. Aktualny stan pogody oraz przewidywane zmiany można sprawdzić na różnych stronach internetowych oraz aplikacjach mobilnych:

  1. Prognoza pogody IMGW – prognozy pogody, które są przygotowywane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
  2. Ostrzeżenia meteorologiczne, hydrologiczne IMGW oraz dane radarowe – ostrzeżenia meteorologiczne, hydrologiczne oraz dane radarowe, które są przygotowywane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
  3. Dane pomiarowe IMGW – dane zbierane z systemu pomiarowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
  4. Lightningmaps.org — detektor burzowy pozwoli na obserwację burz. Proponowany detektor jest aktualizowany cały czas (opóźnienia wynoszą ok. 2-3 s w stosunku do rzeczywistego wyładowania atmosferycznego).
  5. burze.dzis.net – detektor burzowy, który pozwala na obserwację burz. Ponadto na stronie istnieje możliwość ustawienia powiadomień mailowych, jeżeli pojawią się wyładowania w wyznaczonej przez nas strefie.
  6. Czeski radar meteorologiczny – radar meteorologiczny, który pokazuje przemieszczanie oraz intensywność opadów.
  7. Numeryczna prognoza pogody – meteogramy przygotowywane przez Uniwersytet Warszawski.

Ponadto na terenie Polski działają liczne grupy miłośników meteorologii, którzy również regularnie wydają prognozy pogody oraz prognozy burzowe. Do najpopularniejszych należą:

  1. Polscy Łowcy Burz
  2. Sieć Obserwatorów Burz
image_pdfimage_print

Skip to content