Ostrzeżenie przed fałszywymi wiadomościami SMS!

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy „Kwarantanna”, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej. Otwarcie linku może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieotwieranie linku i usunięcie wiadomości z telefonu.

 

Informacja Niebezpiecznik.pl

"Otrzymujemy setkitysiące (!!!) zgłoszeń w sprawie trwającej właśnie masowej wysyłki złośliwych SMS-ów na losowe numery telefonów należące do Polaków. SMS-y są o następującej treści:

Zostales skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakazenia w Twoim najblizszym otoczeniu. Wiecej informacji na stronie https://cutt.ly/8Ezv3uy

Dawno nie widzieliśmy takiej skali ataku. W dodatku, SMS-y mają nadpis “Kwarantanna“, a to powoduje, że pojawiają się pod prawdziwymi SMS-ami, o ile wcześniej odbiorca otrzymał je z Sanepidu bo był skierowany na kwarantannę. To podnosi wiarygodność ataku, bo mało kto wie, że SMS-y każdy może wysłać z każdego numeru (lub nazwy).

Link w wiadomości prowadzi do strony nakłaniającej do pobrania aplikacji “Flash Player”. Aplikacja ta jest złośliwa, po instalacji dokonuje ataku na rachunki bankowe właściciela smartfona i okrada go z pieniędzy. Ale zaszkodzić może jedynie smartfonom z Androidem.

Jeśli nie zainstalowałeś aplikacji na swoim Androidzie, nie masz się czego obawiać. Samo wejście na stronę internetową też niczego złego (w tym przypadku) nie robi.

Ale jeśli aplikację zainstalowałeś… to jak najszybciej wyłącz smartfona, a następnie z innego telefonu zadzwoń do swojego banku.


Aktualizacja 23.09.2021, 20:00
Równocześnie, do tej samej złośliwej aplikacji prowadzą też linki z takich SMS-ów (choć skala tego wariantu wydaje się być mniejsza):

Witam, dzis znalazlam portfel z pieniedzmi i dokumentami, w srodku byl ten nr. tel. tu zdjecie portfela czy to Pana/Pani ? https://cutt[.]ly/REzv2Pb"

 

 

 

image_pdfimage_print

Skip to content