Pogoda nie taka straszna jak ją malują

Zakończył się drugi cykl spotkań z uczniami czwartych klas szkół podstawowych „Pogoda nie taka straszna jak ją malują”. Prelekcje były prowadzone w ramach programu „Bezpieczne Gliwice”, a ich celem było zwrócenie uwagi na problematykę związaną ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Podczas spotkań organizowanych przez Centrum Ratownictwa Gliwice uczniowie poznali podstawowe zagadnienia związane z zagrożeniami meteorologicznymi, najważniejsze zasady bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia upałów, silnych wiatrów, intensywnych opadów czy burz. Zaprezentowano też podstawowe urządzenia meteorologiczne, m.in. anemometr czy model powstawania trąby powietrznej oraz źródła pozyskiwania informacji o zagrożeniach.

Następstwa postępujących zmian klimatu stanowią bardzo poważne zagrożenie i wpływają na nasze życie. Dlatego ważne jest zrozumienie problemu oraz edukacja społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa. Zważywszy na dynamikę zachodzących zmian klimatu bardzo ważne jest stałe podnoszenie świadomości młodzieży, nie tylko w kwestii reagowania na występujące zagrożenia, ale też w zakresie wpływu działalności człowieka na klimat i występujące zjawiska. Dla młodych ludzi tego typu prezentacja połączona z ciekawymi ćwiczeniami jest również doskonałym bodźcem do podejmowania działań na rzecz naszej planety poprzez proste czynności w życiu codziennym. Niewątpliwie zatrzymanie niekorzystnych zmian zachodzących na Ziemi możliwe będzie tylko wtedy, gdy świadomość społeczeństwa w tym zakresie ulegnie znaczącej poprawie – podkreśla Tomasz Wójcik, dyrektor Centrum Ratownictwa Gliwice.

Zajęcia poprowadził Jakub Stradomski, pracownik zespołu zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa Centrum Ratownictwa Gliwice, prywatnie obserwator chmur i miłośnik meteorologii.

image_pdfimage_print

Skip to content