Seniorze – bądź widoczny!

W ramach programu „Bezpieczne Gliwice”, Centrum Ratownictwa Gliwice we współpracy z Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodkiem Działań Społecznych zorganizowało akcję promującą noszenie odblasków wśród osób starszych. Działania mają na celu przypomnienie o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. W ramach akcji gliwiccy seniorzy otrzymali między innymi opaski odblaskowe, zawieszki, a także torby i plecaki  odblaskowe, które po zmroku pozwolą im stać się bardziej widocznymi dla uczestników ruchu drogowego.

Elementy odblaskowe są obowiązkowe dla osób poruszających się pieszo po zmroku na drogach poza terenem zabudowanym. Niemniej, zapewniają one dodatkową widoczność każdemu, kto zdecyduje się je założyć w porze wieczornej i nocnej. Przypominamy, że zima jest tą porą roku, w której w godzinach popołudniowych są złe warunki widoczności, co pociąga za sobą konieczność zadbania o własne bezpieczeństwo. Kilka elementów umieszczonych na przykład na nogach, garderobie czy przegubie dłoni z pewnością przykuje uwagę kierujących.

Warto pamiętać o zasadach, które wpływają na nasze bezpieczeństwo:

  1. Gdy nie ma chodnika poruszaj się lewą stroną drogi, dzięki temu będziesz widział zbliżający się z naprzeciwka pojazd.
  2. Stosuj zasadę „widzieć i być widzianym”. To, że widzisz samochód, nie znaczy, że kierowca samochodu widzi ciebie.
  3. Odblaski zakładaj na tę stronę ciała, która znajduje się bliżej osi jezdni, na nogę lub rękę, ponieważ na tych wysokościach odblaski są najlepiej oświetlone przez reflektory samochodów.
  4. Korzystaj z dróg zgodnie z przepisami. Przechodzenie w miejscach zabronionych, niekorzystanie z odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, to najczęstsze wykroczenia popełniane przez pieszych.
  5. Noś odblaski także w mieście. Wyposaż się w widoczny plecak lub odzież z odblaskami.
image_pdfimage_print

Skip to content