Stanowisko Prezydenta Miasta Gliwice w sprawie testu syren w dniu 10 kwietnia 2022 r.

Aktualizacja (oficjalny fanpage Prezydenta Miasta Gliwice):

"Otrzymałem właśnie informację, że Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody chce uruchomić jutro w Gliwicach syreny alarmowe wbrew naszej decyzji. System jest skonstruowany w taki sposób, że urzędnicy wojewody mają taką możliwość.

Pozostaje mi tylko prosić Państwa o jak najszersze udostępnienie tej wiadomości i przekazanie swoim rodzinom i znajomym, że to tylko "ćwiczenia". Prośbę tę kieruję szczególnie do tych gliwiczan, którzy goszczą w swoich domach obywateli Ukrainy oraz tych, których dzieci lub osoby starsze najbardziej obawiają się wybuchu wojny.
Miejskie punkty noclegowe również zostaną niezwłocznie poinformowane o sytuacji."
"Miejskie syreny alarmowe nie odezwą się jutro w Gliwicach.
Podobnie jak inne miasta województwa śląskiego, otrzymaliśmy nad ranem pismo ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach z poleceniem przeprowadzenia jutro, 10 kwietnia 2022 r. o godzinie 8:41 testu sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. Zgodnie z treścią pisma test ten ma „umożliwić jednocześnie upamiętnienie rocznicy Katastrofy Smoleńskiej”.
Podobnie jak wielu prezydentów śląskich miast, podjąłem decyzję o nieprzeprowadzaniu tego testu w Gliwicach.
Ostatni tego typu test przeprowadzaliśmy w Gliwicach jesienią ubiegłego roku. Syreny są z pewnością sprawne.
Upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej, to z pewnością ważna sprawa. Powinniśmy zachowywać pamięć o tej tragedii. Sądzę jednak, że są na to lepsze sposoby niż ten wymyślony przez urzędników państwowych.
W Gliwicach przebywają tysiące uchodźców z Ukrainy, dla których jeszcze kilka dni, czy tygodni temu, dźwięk syren oznaczał, że nadchodzi śmiertelne zagrożenie. Nie sądzę, żeby taka forma upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej warta była narażania tysięcy ukraińskich dzieci na ponowne przeżywanie tej traumy.
Musimy też pamiętać o gliwiczanach, których nie da się w tak krótkim czasie skutecznie powiadomić, że to tylko ćwiczenia. W obecnej, napiętej sytuacji, uruchomienie syren w niedzielny poranek może spowodować bezsensowną panikę."
image_pdfimage_print

Skip to content