Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Nadmiar obowiązków, niepokojące wiadomości w środkach masowego przekazu, problemy rodzinne lub zawodowe – to wszystko wpływa na obniżenie nastroju i powoduje stres, który jest naszym odwiecznym i wyjątkowo groźnym wrogiem wpływającym na naszą równowagę psychofizyczną. Z okazji przypadającego na 10 października Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, w Gliwicach zaplanowano szereg działań. 

Każdy z nas od czasu do czasu boryka się z obniżonym nastrojem i spadkiem formy psychofizycznej. Zawsze warto reagować, gdy dopada nas gorsze samopoczucie i starać się mu przeciwstawić. Jeżeli jednak stres, zły nastrój i przygnębienie trwają zbyt długo, stają się dla naszego organizmu niebezpieczne. Warto zawczasu poznać sposoby, jak sobie z nim radzić by  złapać równowagę. 

 Z  okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, w Gliwicach zaplanowano grę miejską, seanse muzyki relaksacyjnej, konsultacje ze specjalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego i warsztaty relaksacyjne. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na konieczność zadbania o swoje zdrowie psychiczne, uświadomienie, że powinno ona  stać się szczególnym przedmiotem zainteresowania wszystkich osób, którym zależy na utrzymaniu harmonijnego zdrowia psychofizycznego. Każdy z nas przeżywał w swoim życiu stany obniżonego samopoczucia z powodu nadmiaru obowiązków, nie radzenia sobie z problemami rodzinnymi czy zawodowymi. Ważne jest, aby w takich sytuacjach umieć zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Nie załamywać się, znaleźć czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, zadbać o swoje relacje z bliskimi, przyjaciółmi, spróbować pozytywnie spojrzeć na świat, co wzmocni zdrowie psychiczne i umożliwi rozwiązywanie problemów – mówi Agnieszka Paszta, naczelnik wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. 

Wydarzenia z okazji Światowego Dnia Zdrowia:
5 października, godz. 17.00, CK Victoria - Scena Bojków ul. Parkowa 5 – Kawiarenka Zdrowia. Prelekcja  „Zdrowie psychiczne wyzwaniem naszych czasów” (dr Leszek Woszczek) oraz występ artystyczny Joanny Wojtaszewskiej i Kamila Roch-Karolczuka „Operetkowa petarda przebojów”. Organizatorem Kawiarenki Zdrowia jest Miasto Gliwice, wstęp wolny,
8 października, godz. 11.00-15.00, Gra Miejska „Dbaj o siebie z głową”. Start: park Chopina, obok Palmiarni (ul. Aleksandra Fredry 6). Wykonawca: Cudotwórnia Events. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach, współorganizatorem Śląska Sieć Metropolitarna. Będzie ciekawie, nietypowo i kreatywnie. Szczegóły dotyczące gry i zapisy można znaleźć na stronie internetowej www.gragliwice.pl. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, najlepsze zespoły otrzymają atrakcyjne nagrody.

•    10 października godz. 13.00, obchody Dnia Zdrowia Psychicznego w Palmiarni:
- koncerty relaksacyjne (Harmonia Sfer Natalia Białowąs i Maciej Czarnik). Harmonogram: 13.30-14.00; 14.30-15.00, 15.30-16.00, 17.00-18.00,
- konsultacje ze specjalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego w godzinach od 13.00 do 18.00 (balkon pawilonu sukulentów),
- warsztaty relaksacyjne psycholog Martyny Nowak (pawilon akwarystyczny) Harmonogram: 13.00-13.30, 14.00-14.30, 15.00-15.30, 16.00-16.30.
- wystawa poświęcona dbaniu  o zdrowie psychiczne.

Ponadto Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych przygotował elektroniczny Poradnik Zdrowia Psychicznego „Zadbaj o swój dobrostan” z kolorowankami antystresowymi, w którym można znaleźć praktyczne informacje jak mieszkańcy Gliwic mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne, opisy chorób, m.in. depresji, schizofrenii czy choroby alkoholowej oraz informacje gdzie w Gliwicach szukać pomocy. Poradnik w wersji elektronicznej dostępny jest poniżej.

 

Źródło: UM Gliwice

image_pdfimage_print

Skip to content