PODSUMOWANIE WEEKENDU – SILNE DESZCZE

W dniach 19-22 sierpnia 2022 r. wystąpiły w Gliwicach ulewne opady deszczu z burzami.  Państwowa Straż Pożarna interweniowała na terenie miasta 44 razy. Zgłoszenia dotyczyły głównie złamanych drzew i konarów oraz zalanych piwnic i ulic. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Gliwice odnotowało 30 interwencji dotyczących w większości rozlewisk wody, zanieczyszczonych krat na ciekach oraz połamanych gałęzi.

Najtrudniejsza sytuacja związana była z zalewaniem posesji i budynku przy ul. Biegusa oraz zalanymi mieszkaniami przy ul. Góry Chełmskiej. Powstały rozlewiska wody na ul. Rybnickiej/Bardowskiego, Orlickiego/Wyspiańskiego, Andersa, Jana Pawła II, Sikorskiego/Wielickiej, Astrów, Góry Chełmskiej, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Wyczółkowskiego. Po raz kolejny ul. Pszczyńska została zablokowana błotem z osuwającej się hałdy dawnej KWK Gliwice.  

W związku z trwającym zjawiskiem i dynamicznie zmieniającą się sytuacją pracownicy CRG całodobowo monitorują sytuację. Kraty na dopływach Kłodnicy – potokach Wójtowianka (przy ul. Nowy Świat) i Ostropka (przy ul. Słowackiego) czyszczone są na bieżąco. Podejmowane interwencje bezzwłocznie przekazywane są do realizacji właściwym podmiotom.

O godz. 9:50 w poniedziałek 22 sierpnia poziom wody w Kłodnicy wynosił 159 cm, czyli tuż poniżej stanu ostrzegawczego.  Zgodnie z przesłanym przez IMGW komunikatem, ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami z gradem drugiego stopnia obowiązuje do 23 sierpnia do godz. 01:00.

image_pdfimage_print

Skip to content