Przygotowanie obronne państwa
Obowiązki obywateli oraz organów władzy i administracji rządowej, samorządowej a także innych organów i instytucji państwowych określone Art. 85 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Art. 1 i Art. 2 Ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej są determinantami działań Prezydenta Miasta i podległych mu struktur w zakresie dbania o bezpieczeństwo, w obszarze obejmującym przygotowanie miasta do reagowania na możliwe do wystąpienia zagrożenia zarówno niemilitarne jak i militarne oraz przygotowanie miasta do funkcjonowania w razie zaistnienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
Główne zadania dotyczące spraw obronnych
- Prowadzenie spraw związanych z planowaniem operacyjnym przygotowania miasta do funkcjonowania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.
- Opracowywanie planów i programów szkolenia obronnego, a także organizowanie szkolenia i prowadzenie dokumentacji szkoleniowej.
- Prowadzenie szkoleń z zakresu obronności z pracownikami Urzędu Miejskiego jak i kierownicza kadrą miejskich jednostek organizacyjnych.
- Opracowywanie, uzgadnianie, aktualizacja planu operacyjnego funkcjonowania miasta w warunkach zagrożenia zewnętrznego i w czasie wojny.
- Realizowanie przedsięwzięć związanych z przygotowaniem stanowiska kierowania Prezydenta Miasta zapewniającego realizację zadań statutowych jak i obronnych w wyższych stanach gotowości obronnej państwa i w czasie wojny.
- Opracowywanie i bieżące uaktualnianie dokumentów zapewniających sprawne wykonywanie zadań obronnych w wyższych stanach gotowości obronnej.
- Nadzór nad stałym dyżurem Prezydenta Miasta, opracowywanie i uaktualnianie dokumentacji stałego dyżuru, szkolenie jego obsady.
- Analizowanie wniosków wojskowych komendantów uzupełnień w sprawie świadczeń na rzecz obrony, a także prowadzenie postępowania wyjaśniającego i przygotowywanie decyzji o przeznaczeniu osób lub rzeczy na potrzeby świadczeń na rzecz obrony.
- Opracowywanie dokumentacji oraz realizowanie innych przedsięwzięć przygotowawczych do prowadzenia akcji kurierskiej Prezydenta Miasta (AKAP).
- Uaktualnianie dokumentacji punktu kontaktowego HNS.
- Przygotowywanie i organizowanie kontroli realizacji zadań obronnych w komórkach organizacyjnych Urzędu miejskiego, miejskich jednostkach organizacyjnych i spółkach z większościowym udziałem miasta.
- Aktualizowanie na bieżąco dokumentacji dotyczących spraw obronnych.
- Inne bieżące zadania związane z obronnością państwa na szczeblu samorządowym, w tym przypadku na szczeblu miasta na prawach powiatu.